LEXUS LIDEREM RYNKU HYBRYD PLUG-IN W POLSCE

  • W 2023 roku zarejestrowano w Polsce 1470 hybryd plug-in Lexusa
  • Marka jest liderem polskiego rynku aut z napędem hybrydowym plug-in (PHEV)
  • Najpopularniejszym autem PHEV w naszym kraju jest Lexus NX 450h+
  • Unikalna charakterystyka pracy i wydajność hybrydy plug-in Lexusa

Lexus zdominował rynek hybryd plug-in w Polsce, a niezawodne i niesamowicie wydajne napędy marki oferujące ponadprzeciętny zasięg w trybie EV są najczęstszym wyborem klientów. W 2023 roku zarejestrowano 1470 Lexusów z napędem plug-in hybrid, co dało Lexusowi pierwszą pozycję w klasyfikacji wszystkich marek z 11,2% udziału. Biorąc pod uwagę tylko klasę premium co piąte auto PHEV to właśnie Lexus.

Inaczej wygląda kolejność bestsellerowych marek omawianego segmentu w ujęciu narastającym od początku roku. Ranking liczony od styczna otwiera Lexus z wynikiem 1204 jednostek. Sprzedaż aut napędza zainteresowanie właśnie modelami NX oraz RX. W rankingu za nami znajdują marki konkurencji takie jak Audi, Volvo, Jeep, Porshe, czy Volkswagen

Najpopularniejszym samochodem plug-in hybrid w Polsce jest Lexus NX 450h+. W 2023 roku zarejestrowano 1044 egzemplarze tego modelu, który jako jedyny na rynku osiągnął czterocyfrowy wynik. W czołowej piątce najpopularniejszych aut znalazł się także RX 450h+ z 426 zarejestrowanymi egzemplarzami. Modele, które plasują się poniżej to między innymi Mercedes GLC Coupe, Volvo XC60, Audi Q5 czy Mercedec Klasy S

Wyjątkowe hybrydy plug-in Lexusa

Napęd hybrydowy plug-in Lexusa wyróżnia się zasięgiem w trybie elektrycznym oraz zachowaniem parametrów w przypadku rozładowania baterii. Układ stosowany w modelach NX 450h+ oraz RX 450h+ wykorzystuje czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 2,5 litra pracujący w cyklu Atkinsona oraz baterię litowo-jonową o pojemności 18,1 kWh. Benzynowa jednostka, generator oraz przedni i tylny silnik elektryczny współtworzą inteligentny napęd na cztery koła E-FOUR. Łączna moc układu w przypadku obu SUV-ów Lexusa wynosi 309 KM/227 kW. Jego kompaktowe rozmiary nie wpływają na przestrzeń we wnętrzu oraz pojemność bagażnika, która w przypadku obu aut Lexusa nie różni się od wersji z innymi napędami.

Pojemna bateria oraz efektywnie działający napęd sprawiają, że NX i RX mają imponujące zasięgi z użyciem wyłącznie prądu. Lexus NX 450h+ w trybie elektrycznym może pokonać nawet do 98 km, a większy RX 450h+ jest w stanie przejechać nawet do prawie 70 km bez potrzeby uruchamiania silnika spalinowego.

Hybrydę plug-in Lexusa wyróżnia zachowanie napędu w sytuacji, gdy bateria jest rozładowana. W zdecydowanej większości konkurencyjnych modeli, gdy akumulator jest wyładowany, samochód od razu przełącza się na silnik spalinowy, co oznacza zdecydowanie wyższe zużycie paliwa i emisje oraz drastyczny spadek osiągów do momentu, gdy nie uzupełnimy energii z gniazdka. W przypadku Lexusa jest inaczej – gdy auto ma rozładowaną baterię, zaczyna pracować niczym klasyczna hybryda, efektywnie uzupełniając energię i utrzymując najwyższy poziom wydajności całego układu. Stąd niskie średnie zużycie paliwa nawet w przypadku rozładowanej baterii, a zarazem wydłużony zasięg auta.

Co ważne, hybrydowy napęd Lexusa został tak skonstruowany, że w przypadku rozładowanej baterii auto nadal ma osiągi zbliżone do tych, gdy akumulator jest naładowany w 100 procentach. Stan naładowania baterii nie wpływa negatywnie na przyspieszenie od 0 do 100 km/h czy na elastyczność przy wyższych prędkościach.

Hybryda plug-in Lexusa od 288 900 zł

W salonach Lexusa dostępne są ostatnie egzemplarze modeli z napędem plug-in hybrid z 2023 roku w specjalnych cenach. Lexus NX 450h+ kosztuje teraz od 288 900 zł (60 tys. mniej od ceny katalogowej) w przypadku bogato wyposażonej wersji Prestige z pakietami Design oraz Tazuna. Wersje Omotenashi z pakietem Luxury (od 310 900 zł) oraz F Sport z pakietem Fuji (od 312 900 zł) objęte są rabatem w wysokości 65 tys. zł

RX 450h+ w ofercie specjalnej kosztuje teraz od 372 100 zł za wersję F SPORT Design (77 800 zł korzyści), a blisko 80 tys. zł można zyskać decydując się na wersje Prestige z pakietem Technology (od 380 400 zł) oraz Omotenashi (od 403 500 zł).

Cennik Lexusa NX | Cennik Lexusa RX

UDOSTĘPNIJ

Podobne wpisy